Tekstovi

Mačke

Podijeli sa drugima i zaradi sevap:

Sa strane šerijata, nema smetnje da se mačka drži u kući, jer se smatra čistom životinjom. Dokaz za to je hadis koji bilježe Ibn Madže i dr., u kojem se prenosi da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: Ona (mačka) nije nečista, zaista je ona od onih koji su stalno među vama.“

 Mačke kao anti stres terapija

Američki istraživači su dokazali da mačke smanjuju razinu stresa kod svojih vlasnika, odnosno da se tokom igre i maženja s ovim malim čupavcima ispušta hormon sreće, te se istovremeno umanjuje razina hormona stresa. Spomenuti istraživački tim je za jedno istraživanje tražio skupinu ljudi određene struke (koja je svakodnevno izložena visokoj razini stresa), te su kod njih pratili tipične pokazatelje stresa, poput povećanih otkucaja srca, povišenog krvnog tlaka, znojenja i slično. Ispitanici iz te skupine koji su vrijeme provodili sa mačkama, reagirali su puno opuštenije na određene stresne situacije te imali manje navedenih pokazatelja stresa. Također, istraživanja provedena 2008.godine u Minnesoti je dokazano da su vlasnici mačaka manje skloni kardiovaskularnim oboljenjima.

Anksioznost i depresija su danas postale „bolesti 21.stoljeća“, a uz sve navedeno, druženje sa ovim divnim stvorenjima terapijski djeluje na i na njih, pa čak i na autizam. Još jedna zanimljiva činjenica je da predenje mačke opušta i smanjuje razinu stresa

Mačke i djeca

Ponekada se roditelji brinu da bi mačka mogla negativno djelovati na zdravlje djece, a naročito strahuju roditelji novorođenčadi. Međutim, istraživanje objavljeno u Journal of Allergy and Clinical Immunology pokazalo je da djeca koja odrastaju uz mačku u kućanstvu, imaju manji rizik od razvoja alergija. Tu su i drugi benefiti, povoljno utječu na razvoj osobnosti, učenje odgovornosti, te razvijanje boljih socijalnih vještina.

Kakve su mačke kao ljubimci?

Iako su vrlo znatiželjne i sklone nepodopštinama, kao što je igranje sa zemljom iz saksija, griženje obuće i slično, sa druge strane oni koji posjeduju mačke kao ljubimce vrlo dobro znaju koliko su one zapravo umiljate, zabavne i bistre životinje. Iako ne mogu govoriti našim jezikom, niti mi razumijemo njihov, one maženjem i predenjem iskazuju svoju ljubav i privrženost osobi koju su zavoljele. Laički rečeno – njihov „motor“ krene vibrirati kada se osjećaju opušteno i voljeno.  Ukoliko vaša kućna mačka ima mogućnost slobodnog kretanja unutar 4 zida, velika je šansa da će navečer doći drijemati upravo u vaš krevet ili pored njega. Vole toplinu, a uz to su i vrlo osjećajne životinje. Na taj način vaša maca traži sigurnost i toplinu i ponekad joj pored svih mjesta za spavanje, vlasnik/vlasnica posluže kao najdraži jastuk 🙂

Želimo podsjetiti da mačke nisu igračka, već živa bića koja imaju svoja prava kod nas, potrebe i osjećaje. Prema njima se trebamo odnositi s blagošću i dobrotom, a naročito ako smo jednu (ili više) od njih uzeli pod svoj krov, time je ta životinja postala naša briga i odgovornost.  Za kraj, podsjećamo na hadis u kojem je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem rekao: „Kažnjena je žena zbog mačke, jer je nije nahranila…“ 

Budimo milostivi prema ljudima i životinjama i nadajmo se milosti Najmilostivijeg.

Podijeli sa drugima i zaradi sevap:

Ukoliko pronađete gramatičku grešku, OZNAČITE TEKST i prijavite tako što ćete pritisnuti Ctrl+Enter kada je tekst označen.

NA VRH

Prijava gramatičke greške

Ova poruka će biti poslata urednicima sajta