Odgovori

Pitanja i odgovori

Podijeli sa drugima i zaradi sevap:

Pitanje:

Dali je dozvoljen spolni odnos sa trudnom suprugom i dali u Kur’anu i sunnetu postoji tekst kojim se to dozvoljava ili zabranjuje?

Odgovor:

Dozvoljeno je da covjek ima spolni odnos sa svojom trudnom suprugom, jer Uzviseni Allah kaze: ”Zene vase su njive vase.” (El-Beqara: 223)

Argument za ovo jesu i rijeci Uzvisenog: ”…i koji stidna mjesta svoja cuvaju, osim od zena svojih ili onih koje su u posjedu njihovu.” (El-Mu’minun: 5-6) Tako rijeci ”osim od zena svojih” nisu nicim ogranicene (specificirane), jer je osnova da je spolni odnos dozvoljen opcenito. Ono sto po Kur’anu i sunnetu zabranjuje spolni odnos ogranicava ovu opcenitost, a s obzirom na to da u to ne spada spolni odnos sa trudnom suprugom, onda za to i nije potrebno utvdjivanje argumenata, jer je osnova doputenost toga. Covjeku nije dozvoljeno da spolno opci u spolni organ sa svojom suprugom koja je u menstrualnom ciklusu, kao ni u analni otvor, a sve ostalo mu je dozvoljeno da cini. On ne moze spolno opciti ni sa zenom u nifasu, makar on trajao od cetrdeset dana, a nakon sto zeni prestane nifas ili menstruacja, on ima pravo spolno opciti sa svojom suprugom.

Sejh Ibn-’Usejmin
************************

Pitanje:

Prosle godine pobacila sam u trecem mjesecu i nisam klanjala sve dok nisam postala cista. Medjutim, receno mi je da sam trebala klanjati, pa ne znam sta da radim, a ne znam ni koliko sam tacno dana bila necista?

Odgovor:

Poznati stav ucenjaka jeste da zena koja pobaci sa tri mjeseca trudnce nece klanjati. Krv koja se pojavi kod zene koja pobaci plod kod koga su se formirale konture ljudskog bica, te krv nifasa ukazuje na to da zena nece klanjati. Ucenjaci smatraju da se te konture kod embrija mogu formirati sa navrsenih 81 dan, a to je manje od tri mjeseca. Ako je zena sigurna da je pobacila sa tri mjesec trudnoce, krv koja se pojavi jeste krv nifasa, dok je krv zene koja pobaci prije 80 dana, krv koja nije mjerodavna i u tom slucaju zena nece izostavljati namaze.

Ova zena koja je postavila ovo pitanje treba nastojati da se prisjeti. A ako se ne moze sjetiti koliko je namaza propustila, ona ce odrediti odprilike koliko je propustila i naklanjce onoliko namza koliko joj izgleda najvjerovatnije da je propustila

Sejh Ibn-’Usejmin
****************************

Pitanje:

Dali je pustanje noktiju zbog ljepseg izgleda zabranjeno ili ne?

Odgovor:

Nije dozvoljeno pustanje noktiju, naprotiv postoji naredba skracivanaj noktiju jednom sedmicno, ili najvise, svakih 40 dana.

Sejh Ibn-Dzibrin
*****************************

Pitanje:

Dali teskoce smrtne agonije i bolesti ublazavaju grijehe? Molim vas da odgovorite.

Odgovor:

Svakako, sve sto zadesi covjeka: bolest, nesreca, briga ili tuga, pa cak i trn koji ga ubode brise njegove grijehe. Uz to, ako se strpi i nada se nagradi od Allaha, imat ce nagradu za sabur koji je pokazao prilikom nedace koja ga je zadesila. Nema razlike izmedju nedaca koje covjeka zadese prilikom smrti i onih prije. Sve nedace vjernicima brisu grijehe, na sto kazuju rijeci Uzvisenog: ”Kakva god vas nesreca zadesi, to je zbog grijehova koje ste zaradili, a On mnoge i oprosti.” (Es-Sura: 30)

Ako nedace bivaju zbog onoga sto smo zaradili, onda to ukazuje na to da one brisu one grijehe koje smo uradili i zaradili. I Vjerovjesnik s.a.w.s., obavjestio je da vjernika ne zadesi briga, tuga ili bol, cak i ubod trna a da mu Allah dz.s., time ne izbrise grijehe.

Sejh Ibn-’Usejmin
*******************************

Pitanje:

Dali je dozvoljeno klanjati u odjeci na koju je povratilo dojence?

Odgovor:

Mjesto na koje je povratilo dijete – dojence, koje jos ne konzumira hranu (osim majcinog mlijeka), treba proprati vodom. Ono sto dijete – dojence povrati tretira se poput njegove mokrace naime, mjesto na odjeci na koje je dijete povratilo, treba politi vodom i proprati i nakon toga u toj odjeci moze se klanjati. Prije tog cina ne moze se klanjati u takvoj odjeci. Allah dz.s. jeste Onaj Koji upucuje na ispravan odgovor.

Sejh Ibn-Baz
*****************************

Pitanje:

Imam malu djecu koju perem i cistim (od mokrace i izmeta), pa dali se tim cinom gubi abdest ili ne?

Odgovor:

Pranjem necistoce sa tijela djeteta (ili drugog), ne gubi se abdest, osim ako se dotice spolni organ djeteta. Tim cinom se gubi abdesti, bas kao kada covjek dotice svoj spolni organ, a Allah dz.s. upucuje na ispravan odgovor. Neka je salavat i selam nasem poslaniku Muhammedu s.a.w.s., njegovoj porodici i ashabima.

Stalna komisija za fetve

Iz knjige: Fetve o zenskim pitanjima

Podijeli sa drugima i zaradi sevap:

Ukoliko pronađete gramatičku grešku, OZNAČITE TEKST i prijavite tako što ćete pritisnuti Ctrl+Enter kada je tekst označen.

NA VRH

Prijava gramatičke greške

Ova poruka će biti poslata urednicima sajta