Odgovori

Do kada se može klanjati sabah namaz?

Podijeli sa drugima i zaradi sevap:

Pitanje:

Selam alejkum! Student sam te moram krenuti za fakultet u 7:10 i uglavnom budem na fakultetu do 3 sata.

Da li mi je dozvoljeno klanjati sabah namaz u 6:20 (tik pred izlazak sunca u 6:40) jer mi tada godi da se probudim, počnem spremati i taman krenem na fakultet?

I takodjer, da li je ispravan podne namaz kojeg naklanjam, jer ga propustim zbog predavanja?

Hvala unaprijed.

Odgovor:

Ve alejkumus-selam ve rahmetullahi ve berekatuh.

Svaka hvala, zahvala i pohvala pripadaju samo Allahu, dželle še’nuh. Neka je salavat i selam na posljednjeg Allahovog poslanika i miljenika Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem, njegovu časnu porodicu, vrle ashabe, kao i na sve one koji ga slijede do Sudnjeg dana.

Prvo: Allah, tebareke ve te’ala, je propisao namaze u tačno određenim vremenima. Kaže Allah Uzvišeni: “…namaz je, uistinu, propisan vjernicima u određenim vremenskim razmacima.” [En-Nisa’, 103] I to su, dakle, poznata nam svima namaska vremena. I ako insan klanja namaz u posljednjem dijelu određenog namaskog vremena, kao što je u ovom slučaju, sabah-namaz njegov namaz je ispravan, s tim da je propustio ono vrijednije vrijeme, jer je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, klanjao namaze na početku namaskog vremena. Osim što je nekada zbog velike vrućine odgađao podne do pred ikindiju, ili je imao običaj odgoditi jaciju do pola noći i ne klanjati u prvom vremenu. Ako si u mogućnosti da prisustvuješ džematu onda si obavezan se odazvati džematu (ako stanuješ blizu džamije toliko da možeš čuti ezan koji bi se proučio bez ozvučenja), a to je kod nas svakako u tom periodu kada ti klanjaš sabah-namaz.

Drugo: Nije dozvoljeno da čovjeku namaz izađe iz njegovog namaskog vremena. Allah, tebareke ve te’ala, je propisao i naredio da se namazi klanjaju u tačno određenim vremnima. Kaže Allah Uzvišeni: “…namaz je, uistinu, propisan vjernicima u određenim vremenskim razmacima.” [En-Nisa’, 103] I nije dozvoljeno vjerniku da mu namaz izađe iz njegovog tačno propisanog vremena osim iz opravdanog razloga kao što je putovanje, velika kiša, velika hladnoća, veliki strah (na način da spaja podne i ikndiju, a akšam i jaciju), te zbog nesvjestice ili zaborava (s tim da će takav klanjati kada se probudi ili kada se sjeti). Kada govorimo o spajanju namaza u jednom od dva namaska vremena u kojem se spajaju podne i ikindija radi posla ili škole osnova je da nije dozvoljeno spajanje osim ako se ispune određeni uslovi a to su: da osoba da sve od sebe i na svaki mogući način da se potrudi da mu se odobri klanjanje namaza na vrijeme, da će mu ostavljanje posla ili škole prouzrokovati probleme velikih razmjera, a zatim da je obavezan dati sve od sebe i na svaki mogući način da se potrudi da nađe drugi posao ili školu (ako je u mogućnosti) na kojem će moći obavljati namaze u njihovim vremenima.

Treće: Naklanjavanje namaza koji propušten i čije je vrijeme je prošlo je obavezno i namaz je ispravan, ali je čovjek griješan ako nema opravdan razlog za naklanjavanje. I propuštanje klanjanja namaza u njegovom pravom vremenu bez opravdanog razloga (ono što smo ranije spomenuli) je djelo koje je veliki grijeh.

A Allah najbolje zna.

Odgovorio: Adnan I. Muratović, prof.

 

Podijeli sa drugima i zaradi sevap:

Ukoliko pronađete gramatičku grešku, OZNAČITE TEKST i prijavite tako što ćete pritisnuti Ctrl+Enter kada je tekst označen.

NA VRH

Prijava gramatičke greške

Ova poruka će biti poslata urednicima sajta